Badanie z 2011 roku wykazało, że odrzucenie społeczne odpala te same ścieżki w mózgu, które aktywują się przy fizycznym bólu!
- Odrzucenie zwiększa złość, niepokój, symptomy depresji, zazdrość i smutek.
- Ból spowodowany odrzuceniem wspominamy intensywniej i bardziej żywo niż fizyczny.
- Odrzucenie zmniejsza naszą skuteczność w trudnych zadaniach intelektualnych (a nawet chwilowo obniża nasze IQ)
- Odrzucenie może przyczyniać się do agresji oraz słabej kontroli impulsów
Ogólnie jako ludzie średnio radzimy sobie ze stratą – zazwyczaj postrzegamy ją jako bardziej znaczącą niż jakikolwiek zysk.
Czemu aż tak źle reagujemy?
Cóż, nieważne jak bardzo świat idzie do przodu, nadal grają w nas dosyć prymitywne schematy. Odrzucenie odczytujemy jako coś SUPER niebezpiecznego, bo daaaaawno temu oznaczało…
Wyobraź sobie, że siedzisz na ewaluacji z szefem. Stresująco, a na dodatek, szef ma parę słów krytyki. Nasz mózg idzie dość szybko w kierunku „O F*CK, NIEDOBRZE, PRZERWAĆ MISJĘ” ;). Dodatkowo, poprzez rozwój technologiczny, nie dość, że jesteśmy częściej narażani na poczucie odrzucenia, to jeszcze w jego gorszej postaci – NIEWYJAŚNIONEGO ODRZUCENIA!
- po rozmowie o pracę nie otrzymujemy wiadomości zwrotnej,
- na aplikacjach randkowych możemy paść ofriarami tzw. ghostingu, czyli nagłego zerwania kontaktu.
W tej sytuacji nasz biedny mózg zaczyna się zamartwiać bez końca: CO ZROBILIŚMY NIE TAK?! JAK MOŻEMY TEGO UNIKNĄĆ W PRZYSZŁOŚCI?!
I chociaż nikt z nas nie uniknie dyskomfortu odrzucenia, to najbardziej narażone (m.in) są osoby z:
Fobią społeczną, osobowością unikową i borderline oraz ADHD. Czemu? Na przykładzie osób z ADHD: mają one większy problem z regulacją emocji oraz… są częściej wystawiane na krytykę!
To jak radzić sobie z odrzuceniem?
Zacznij praktykować uważność i akceptację.
Jako że odrzucenie wywołuje z automatu bardzo intensywne emocje, warto nauczyć się świadomie ZATRZYMAĆ się między bodźcem i reakcją. Przyjrzyj się swoim emocjom, postaraj się każdą z nich nazwać, zanim dasz ponieść się automatycznym reakcjom. Bądź z tym co jest.
Spróbuj zdystansować się od problemu.
Często przez nadmierne interpretacje traktujemy odrzucenie bardzo personalnie. W grę natomiast wchodzi wiele czynników – osoba, która sprawiła, że poczuł ś się odrzucony, mogła mieć zły dzień lub odczytała sytuację w inny sposób niż ty.
Wzmacniaj swoją odporność psychiczną.
Według psychologii możesz robić to poprzez podchodzenie do życia z otwartym umysłem, unikanie myślenia typu,,wszystko albo nic”, skupianie się na rozwiązaniach, szukanie wsparcia społecznego, korzystanie z poczucia humoru, postrzeganie błędów jako nieodrębnej części życia oraz włączenie praktyki self-care :)!
Wystawiaj się na odrzucenie.
Badacze są zgodni co do tego, że najgorszym co można zrobić, to zacząć unikać odrzucenia za wszelką cenę. Jest to po prostu niemożliwe.
Zaakceptuj (wracamy do punktu 1!), że odrzucenie jest częścią życia, a każde jego doświadczenie będzie sprawiać, że staniesz się na nie bardziej odporn_!
Źródła:
- Kross E, Berman MG, Mischel W, Smith EE, Wager TD Social rejection shares somatosensory representations with physical pain. Proc Natl Acad Sci USA 2011 Apr 12;108(15):6270-5
- DeWall, C N, & Bushman, B J (2011) Social Acceptance and Rejection: The Sweet and the Bitter Current Directions in Psychological Science, 20(4), 256-260
- Slavich GM, Tartter MA, Brennan PA, Hammen C. Endogenous opioid system influences depressive reactions to socially painful targeted rejection life events Psychoneuroendocrinology 2014 Nov;49:141-9
- Baumeister RF, Twenge JM, Nuss CK Effects of social exclusion on cognitive processes anticipated aloneness reduces intelligent thought. J Pers Soc Psychol 2002 Oct;83(4):817-27.
- Michael S. Jellinek (2010) Don’t Let ADHD Crush Children’s Self-Esteem www.mdedge.com