Ręka do góry kto słyszał kiedyś zdanie, że ,,wyrobienie nawyku zajmuje około 21 dni”?

zdrowe nawyki

Wszyscy? No cóż, całkiem możliwe, ponieważ informacja ta pojawiła się w popkulturze niezliczoną ilość razy. Niestety, chociaż liczba ta brzmi naprawdę zachęcająco, to jednak nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. Jak zatem wygląda rzeczywistość? Tak się składa, że dosłownie kilka dni temu świat nauki dostał na ten temat chyba najlepszą publikację wszech czasów, która z niespotykaną dotąd dokładnością analizuje kwestie kształtowania się nawyków.

W ramach pierwszego badania naukowcy przeanalizowali ponad 12 milionów danych! (każda informacja to pojedyncze wejście na siłownie z elektronicznego karnetu) od 30tys. uczestników z 560 siłowni rozsianych po Ameryce północnej.

Odkryto w ten sposób, ze wykształcenie nawyku chodzenia na siłownie to naprawdę długi proces, który zajmował średnio 6 miesięcy (od 122 do 226 dni) i był bardzo indywidualną sprawą w dużej mierze zależną od predyspozycji danej jednostki.

W ramach drugiego badania zastosowano natomiast technologię identyfikacji radiowej (RFID) do monitorowania mycia rąk w szpitalach, dzięki temu przeanalizowano 40 milionów danych od ponad 3000 pracowników w 30 szpitalach. W tym przypadku, nawyk przyzwyczajenie się do mycia rąk przez pracowników służby zdrowia zajmował średnio kilka tygodni.

nawyki warte miliony

Badanie było wyjątkowe, ponieważ jako pierwsze na tak ogromną skalę analizowało zachowanie ludzi w ich naturalnym środowisku. Do tej pory wszystkie badania dotyczące kształtowania nawyków polegały w dużej mierze na samoopisach uczestników badania, co jak łatwo się domyślić, nie jest najbardziej obiektywną i wiarygodną metodą odnotowywania wyników.

Jaki nawyk udało Wam się ostatnio wdrożyć w swoim życiu? 🙂

Żródło:

Buyalskaya A, Ho H, Milkman KL, Li X, Duckworth AL, Camerer C. What can machine learning teach us about habit formation? Evidence from exercise and hygiene. Proc Natl Acad Sci U S A. 2023 Apr 25;120(17):e2216115120. 

Polecane posty