Ręka do góry kto słyszał kiedyś zdanie, że ,,wyrobienie nawyku zajmuje około 21 dni”?
Wszyscy? No cóż, całkiem możliwe, ponieważ informacja ta pojawiła się w popkulturze niezliczoną ilość razy. Niestety, chociaż liczba ta brzmi naprawdę zachęcająco, to jednak nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. Jak zatem wygląda rzeczywistość? Tak się składa, że dosłownie kilka dni temu świat nauki dostał na ten temat chyba najlepszą publikację wszech czasów, która z niespotykaną dotąd dokładnością analizuje kwestie kształtowania się nawyków.
W ramach pierwszego badania naukowcy przeanalizowali ponad 12 milionów danych! (każda informacja to pojedyncze wejście na siłownie z elektronicznego karnetu) od 30tys. uczestników z 560 siłowni rozsianych po Ameryce północnej.
Odkryto w ten sposób, ze wykształcenie nawyku chodzenia na siłownie to naprawdę długi proces, który zajmował średnio 6 miesięcy (od 122 do 226 dni) i był bardzo indywidualną sprawą w dużej mierze zależną od predyspozycji danej jednostki.
W ramach drugiego badania zastosowano natomiast technologię identyfikacji radiowej (RFID) do monitorowania mycia rąk w szpitalach, dzięki temu przeanalizowano 40 milionów danych od ponad 3000 pracowników w 30 szpitalach. W tym przypadku, nawyk przyzwyczajenie się do mycia rąk przez pracowników służby zdrowia zajmował średnio kilka tygodni.
Badanie było wyjątkowe, ponieważ jako pierwsze na tak ogromną skalę analizowało zachowanie ludzi w ich naturalnym środowisku. Do tej pory wszystkie badania dotyczące kształtowania nawyków polegały w dużej mierze na samoopisach uczestników badania, co jak łatwo się domyślić, nie jest najbardziej obiektywną i wiarygodną metodą odnotowywania wyników.
Jaki nawyk udało Wam się ostatnio wdrożyć w swoim życiu? 🙂
Żródło:
Buyalskaya A, Ho H, Milkman KL, Li X, Duckworth AL, Camerer C. What can machine learning teach us about habit formation? Evidence from exercise and hygiene. Proc Natl Acad Sci U S A. 2023 Apr 25;120(17):e2216115120.