Jak słodycze zmieniają nasz mózg?

Czy nasza skłonność do spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru jest bardziej wrodzona, czy też wyuczona?

Badacze podzielili ochotników na dwie grupy. Jedna przez 8 tyg. jadła budyń zawierający dużo tłuszczu i cukru jako dodatek do diety, natomiast druga otrzymywała budyń, który zawierał taką samą liczbę kcal, ale mniej tłuszczu i cukru. Wyniki?

Po ośmiu tygodniach, reakcja mózgu na pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru była znacznie zwiększona w grupie, która jadła budyń o ich wysokiej zawartości. To szczególnie aktywowało układ dopaminergiczny, region w mózgu odpowiedzialny za motywację i nagrodę. „Nasze pomiary aktywności mózgu wykazały, że mózg przebudowuje się poprzez spożywanie chipsów itp. Podświadomie uczy się preferować satysfakcjonujące jedzenie. Dzięki tym zmianom w mózgu nieświadomie zawsze będziemy preferować pokarmy zawierające dużo tłuszczu i cukru ”, wyjaśnia Marc Tittgemeyer, autor badania.

Źródło:

Edwin Thanarajah S, DiFeliceantonio AG, Albus K, Kuzmanovic B, Rigoux L, Iglesias S, Hanßen R, Schlamann M, Cornely OA, Brüning JC, Tittgemeyer M, Small DM. Habitual daily intake of a sweet and fatty snack modulates reward processing in humans. Cell Metab. 2023 Mar 15:S1550-4131(23)00051-7. doi: 10.1016/j.cmet.2023.02.015. Epub ahead of print. PMID: 36958330.