Jak dożyć 100 lat? Kluczem mogą być… bakterie jelitowe!

Kilka dni temu, w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature Microbiology”, ukazało się naprawdę przeinteresujące badanie, na łamach którego naukowcy przebadali blisko 200 japońskich stulatków. Co się okazało?

Że długowieczne osoby mają często naprawdę wspaniały i ogromnie zróżnicowany mikrobom jelitowy, który prawdopodobnie skutecznie chroni ich przed chorobami związanymi ze starzeniem. Co więcej, zwrócono również uwagę na to, że określone wirusy w jelitach… mogą mieć korzystny wpływ na florę jelitową!

Nasze jelita zawierają miliardy wirusów oraz setki rodzajów bakterii. Dowiedzieliśmy się, że jeśli wirus złoży wizytę bakteriom, może w rzeczywistości „wzmocnić bakterię” w taki sposób, by ta lepiej stabilizowała florę jelitową i przeciwdziałała stanom zapalnym. Analizowani przez nas stulatkowie charakteryzowali się bardzo dużą różnorodnością biologiczną zarówno bakterii, jak i wirusów jelitowych.” – komentuje profesor nadzwyczajny Simon Rasmussen, autor nowego badania.

Bakterie jelitowe są naturalną częścią ludzkiego ciała. Wiedząc, jak wygląda flora jelitowa stulatków, możemy zbliżyć się do zrozumienia, w jaki sposób wydłużyć życie innych ludzi. Szaloną rzeczą jest to, że faktycznie możemy zmienić skład bakterii jelitowych. Jeśli dowiemy się, które wirusy i bakterie jelitowe dobrze do siebie pasują, znacznie łatwiej będzie nam wprowadzić określone bakterie do osób o mniej zróżnicowanej mikrobiocie.

Źródło:

Johansen, J., Atarashi, K., Arai, Y. et al. Centenarians have a diverse gut virome with the potential to modulate metabolism and promote healthy lifespan. Nat Microbiol 8, 1064–1078 (2023). https://doi.org/10.1038/s41564-023-01370-6