Czy warto pomalować krowę w czarno-białe paski i zrobić z niej zebrę?

Według naukowców tak! Pomalowanie zwierzęcia w czarno-białe pasy znacząco (aż o ponad 50%!) zmniejszyło liczbę gryzących much lądujących na krowach. Badanie niejako potwierdza również dotychczasowe stanowisko w sprawie „Po co zebrą paski”. Obecny konsensus jest bowiem taki, że odstraszają one owady, prawdopodobnie poprzez mylenie systemów wykrywania ruchu owadów, co zresztą potwierdziło niniejsze badanie.

„Ależ zabawne badanko, szkoda tylko że Ci naukowcy nie zajmą się poważniejszymi rzeczami?” Otóż nie! Bo chociaż z pierwszą częścią oczywiście się zgadzamy i badanie rzeczywiście jest trochę komiczne (szczególnie zdjęcia krów), to jednak obliczono, ze drażniące muchy tak bardzo uprzykrzają życie krów, że wyrządzone przez nie szkody w samym USA odpowiadają około 2,2 miliarda dolarów rocznych strat ekonomicznych.

Źródło: Kojima T, Oishi K, Matsubara Y, Uchiyama Y, Fukushima Y, et al. (2020) Correction: Cows painted with zebra-like striping can avoid biting fly attack. PLOS ONE 15(3): e0231183.