Czy ryby rozpoznają się na zdjęciach?

Kilka dni temu Zespół badawczy na uniwersytecie w Osace wykazał, że te oto ryby z gatunku Labroides dimidiatus rozpoznają się na zdjęciu!

Każdej rybie Labroides dimidiatus przedstawiono cztery fotografie: swoje zdjęcie; zdjęcie nieznanej ryby; zdjęcie własnej głowy na ciele nieznanej ryby oraz zdjęcie głowy nieznanej ryby na własnym ciele. Co ciekawe, ryby nie atakowały zdjęć z własnymi głowami, ale atakowały te z głowami nieznanych ryb. Łącznie wyniki te wskazują, że ryba z gatunku Labroides dimidiatus określała, kto jest na zdjęciu, na podstawie twarzy na zdjęciu, a nie ciała.

„To pierwsze badanie, które wykazało, że ryby mają wewnętrzne poczucie siebie. To odkrycie sugeruje również, że większość kręgowców społecznych również może mieć wyższe poczucie siebie” – stwierdził profesor Kohda.

Źródło:

Masanori Kohda, Redouan Bshary, Naoki Kubo, Satoshi Awata, Will Sowersby, Kento Kawasaka, Taiga Kobayashi, Shumpei Sogawa. Cleaner fish recognize self in a mirror via self-face recognition like humans. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2023; 120 (7)