Opublikowane w tym roku badania sugerują, że prawdopodobnie tak. Przeciwutleniacze, znane jako polifenole, pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny w organizmie, który z kolei powoduje stany zapalne. Ostatnio naukowcy zaobserwowali jednak, że kombinacja polifenoli (występujących np. w kawie, herbacie, owocach i warzywach) i aminokwasów (występujących np. w mleku) może być dwukrotnie bardziej skuteczna w zwalczaniu stanów zapalnych niż same polifenole.
W nowym badaniu naukowcy sprawdzili, czy polifenole wiążą się z aminokwasami również w napoju kawowym i…. rzeczywiście reakcja między polifenolami a białkami wydaje się zachodzić w badanych napojach kawowych z mlekiem. Reakcja i potencjalnie korzystne działanie przeciwzapalne występuje prawdopodobnie również w przypadku łączenia się innych pokarmów składających się z białek, do których dodajemy np. owoce lub warzywa.
Mogę sobie wyobrazić, że coś podobnego dzieje się na przykład w daniu mięsnym z warzywami lub smoothie, jeśli dodasz trochę białka, takiego jak mleko lub jogurt” – komentuje autor badania
Źródło: